Dlaczego warto się starać o dotacje dla firmy?

Polska rok w rok, otrzymuje z Unii Europejskiej ogromne środki na dofinansowywanie istniejących firm oraz przedsiębiorców, którzy są dopiero na etapie zakładania firmy. Niestety, nie o wszystkich dostępnych środkach mówi się głośno, przez co wielu przedsiębiorców po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogli by się o takie środki starać.

Polska rok w rok, otrzymuje z Unii Europejskiej ogromne środki na dofinansowywanie istniejących firm oraz przedsiębiorców, którzy są dopiero na etapie zakładania firmy

Autor zdjęcia: Sebastiaan ter Burg

Osobną kwestią są formalności, które również odstraszają. Poręczenia majątkowe, konieczność odbycia szkoleń, rozmowy kwalifikacyjne, spora ilość dokumentacji, wyśrubowane wymagania i obowiązek sporządzenia atrakcyjnego biznesplanu, zniechęcają niektórych już na wstępie. A szkoda, bo takie dofinansowania są dla startującego przedsiębiorcy nieocenioną pomocą.

Liczne formalności związane z otrzymaniem dotacji są konieczne, by mieć kontrolę nad tym kto dostaje pieniądze i jak nimi dysponuje. To na co można przeznaczyć otrzymaną dotacje, zazwyczaj określa się jeszcze na etapie jej przyznawania. Najczęściej są to koszta związane z adaptacją lokalu, kupnem sprzętu firmowego i służbowego np. komputera, reklamą, zakup towaru.

Jak pozyskać dotacje?

By pozyskać dotacje dla swojej firmy, musimy być cały czas na bieżąco i śledzić informacje odnośnie aktualnych środków do rozdysponowania. Informacje o możliwości pozyskania dotacji pojawiają się na stronach urzędów np. pracy lub marszałkowskich.

Łatwiejszym sposobem będzie zgłoszenie się do firm, która zajmuje się pozyskiwaniem dotacji. Takie firmy zazwyczaj posiadają dokładne informacje odnośnie tego o jakie dotacje można się aktualnie starać. I co ważniejsze, od razu podpowiedzą nam, czy nasza firma ma w ogóle szanse na pozyskanie takowej.

Jeśli przerażają nas formalności związane z staraniem się o dotację lub nie mamy pomysłu na to jak powinien wyglądać nasz biznesplan, również możemy skorzystać z usług firm doradczych, które przejmą za nas wszelkie formalności.

Jeśli podejdziemy do tematu na poważnie i przygotujemy się rzetelnie do prowadzenia własnej działalności, mamy dużą szanse na to by pozyskać dofinansowanie. Wszystkie dotacje dla firm są przede wszystkim po to, by wspomóc przedsiębiorców i zwiększyć ich szanse na rynku (o czym więcej pod linkiem: http://www.strategor.pl/).

Comments are Disabled