Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dotacji?

Zastanawiasz się gdzie znaleźć pomoc w uzyskaniu dotacji? Myślisz, co zrobić by móc je pozyskać? W praktyce istnieje wiele dróg prowadzących do tego celu, jedne jednak są mniej wyboiste, inne trochę bardziej. Idąc dalej – jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Decyzję dotyczącą tego, z której opcji warto skorzystać podjąć musisz sam, zanim jednak zdecydujesz się na jakieś rozwiązanie, zastanów się czy jest ono dla Ciebie rzeczywiście najkorzystniejsze.

Samemu, czy z firmą doradczą?

Autor zdjęcia: Shadow becomes White

Autor zdjęcia: Shadow becomes White

Są osoby, które czują się na siłach same przygotować wniosek o dotację. Osoby takie mają na to wystarczająco dużo czasu i determinacji, by poradzić sobie z tym samemu. Wczytują się, więc w regulaminy, konsultują się z urzędnikami i innymi osobami, które bezpłatnie mogą im w tym pomóc. Jeśli okaże się, że dotacja zostanie im przyznana, mogą czuć wielką satysfakcję i zadowolenie z tego, że własnymi siłami udało się pozyskać środki. Z drugiej jednak strony, działanie takie obarczone jest w praktyce największym ryzykiem nieprawidłowego wypełnienia wniosku, czy też sporządzenia go w taki sposób, że później ciężko będzie dotację w należyty sposób rozliczyć. Warto to również brać pod uwagę.

Na drugim, przeciwległym biegunie znajduje się opcja skorzystania z pomocy firmy doradczej. Firm takich działa na rynku sporo, bez problemu znajdziemy je w większych miastach, a przede wszystkim w Internecie (to korzystne rozwiązanie, gdy mieszkamy w miejscowości oddalonej od siedzib takich firm). Skorzystanie z pomocy firmy doradczej to przede wszystkim pewność, że dopełnione zostaną wszystkie wymogi formalne. Z pewnością, więc wniosek zostanie opracowany zgodnie w wymaganiami instytucji zajmującej się jego naborem. Oczywiście, firma doradcza nie zajmie się weryfikacją tego, na ile atrakcyjny jest nasz projekt. Jeśli więc chcemy pozyskać pieniądze na realizację projektu z góry skazanego na porażkę, nawet z pomocą firmy doradczej nie uda się tego dokonać. W takim przypadku nie możemy mieć pretensji do innych, tylko do siebie. Nie dość, bowiem, że środki nie zostaną nam przyznane, to dodatkowo poniesiemy koszty związane z pracą firmy doradczej.

Skoro mowa już o kosztach, to stanowią one właśnie podstawową barierę przed tym, by zdecydować się na taką opcję. Bojąc się, że będziemy musieli zapłacić zbyt dużo, nawet często nie decydujemy się na to, by poprosić o wycenę. To błąd, okazać się, bowiem może, że biorąc pod uwagę ile czasu stracimy sami na opracowywanie wniosku, taniej wyjdzie powierzenie go właśnie firmie doradczej.

Zanim jednak podejmiemy konkretną decyzję, warto przeanalizować wszystkie istotne kwestie. W końcu to nasze pieniądze i nasz projekt. To od nas zależy, więc co i w jaki sposób zostanie zrealizowane.

Comments are Disabled