Pieniądze na start

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna prowadzenie swojej działalności potrzebuje finansowego wsparcia pochodzącego z zewnątrz, które niezbędne jest nie tylko na inwestycje związane z rozwojem firmy. Firma będąca na rozruchu musi się bowiem liczyć z tym, że nawet jeśli od razu pozyska klientów, pierwsze pieniądze jakie uzyska z tytułu wykonanych usług czy też prac zasilą jej konto po pewnym czasie.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna prowadzenie swojej działalności potrzebuje finansowego wsparcia pochodzącego z zewnątrz, które niezbędne jest nie tylko na inwestycje związane z rozwojem firmy

Autor zdjęcia: Wolfgang Baumbast

Przez ten czas przedsiębiorca musi mieć jednak środki, z których będzie w stanie opłacić przynajmniej obowiązkowy ZUS, i podatki, do czego jest zobowiązany niezależnie od tego, czy faktycznie otrzymał od swoich kontrahentów zapłatę, czy też nadal na nią czeka. W praktyce może być jednak dużo gorzej – pierwsi klienci pojawią się dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności, a do tego nie wszyscy zapłacą w wymaganym czasie, co przecież nie zdarza się wcale rzadko. W konsekwencji, przedsiębiorca może bardzo szybko stracić swoją płynność finansową i w skrajnym przypadku zakończyć swoją przygodę z biznesem.

Gdzie szukać pieniędzy?

Mając powyższe na uwadze, warto starać się zapewnić sobie pieniądze na start. Można to zrobić starając się o dotacje dla firm, czy też próbując uzyskać pożyczkę w banku. Część banków oferuje również początkującym przedsiębiorcom możliwość uzyskania debetu na koncie firmowym. Opcja ta dostępna jest jedynie w niewielkiej ich ilości (obecnie jedynie pięć banków zapewnia taką możliwość swoim klientom – BOŚ Bank, Getin Noble Bank, Alior Bank, Idea Bank i bank PKO BP).

Comments are Disabled