Skąd pieniądze na własny biznes?

Masz już pomysł na własny biznes, masz też predyspozycje ku prowadzeniu własnej firmy, ale powstrzymuje Cię jedno: brak środków na start? To nie prawda, że jesteś na straconej pozycji! Wystarczy, że przekonasz do swojego biznesu odpowiednie osoby, a bez problemu pozyskasz pieniądze, które umożliwią Ci start w biznesie.

Co roku, z środków Unii Europejskiej i państwowego budżetu, miliony złotych przeznaczane są na wsparcie dla przedsiębiorców

Autor zdjęcia: Zawezome

Co roku, z środków Unii Europejskiej i państwowego budżetu, miliony złotych przeznaczane są na wsparcie dla przedsiębiorców. Mowa tu zarówno o firmach już istniejących, tych z dłuższym i krótszym stażem, jak i o osobach, które się dopiero przymierzają do założenia własnej działalności gospodarczej: osobach bezrobotnych i pracujących.
Dofinansowania dla przedsiębiorców mogą mieć formę bezzwrotnej dotacji, kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach (np. program wsparcie w starcie) lub dopłaty do kredytu.

Jak pozyskać dotacje?

Kryteria przyznawania dotacji są bardzo różne i zależą od konkretnego programu w którym będziemy się starać o dofinansowanie. Są jednak pewne ogólne warunki, które powinniśmy spełnić, by pozyskać dotacje.

Szansę na dofinansowanie mają biznesy, które:

  • zakładają stworzenie nowych miejsc pracy
  • są innowacyjne, oparte na najnowszych technologiach lub nawiązują do ekologii
  • zwiększą konkurencyjność polskich produktów lub usług na rynku nie tylko krajowym, ale i zagranicznym
  • biznesy otwierane przez kobiety, matki, osoby szczególnie narażone na bezrobocie, osoby niepełnosprawne
  • opierają się na dobrym, merytorycznym i atrakcyjnym biznes planie, popartym analizami, które wskazują na to, że biznes ma duże szanse na powodzenie

Kluczowe są również cechy, którymi dysponuje konkretny przedsiębiorca, jego wykształcenie, doświadczenie, posiadany wkład własny lub wsparcie osób, które są w stanie za niego poręczyć.
Choć środki na otwarcie własnej działalności są dostępne praktycznie dla wszystkich, to jednak otrzymają je jedynie wybrani, ci którzy spełnią wyśrubowane wymagania podmiotów dotujących, a także wykażą się dobrym biznes planem. Dużą pomocą w pozyskiwaniu dofinansowań są firmy doradcze, które wspierają przedsiębiorców w staraniach o dotacje unijne Poznań. Ich merytoryczne wsparcie i profesjonalizm znacznie ułatwiają przebrnięcie przez wszystkie formalności, a co za tym idzie, zwiększają szanse na pozyskanie dotacji.

 

Comments are Disabled